Zatrudnij w swojej firmie niepełnosprawnych

Chociaż wiele mówi się o prowadzeniu firmy pomija się temat zatrudniania osób niepełnosprawnych. Na pewno nie jest to dla wszystkich oczywiste, ale wciąż warto przyjrzeć się, dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne. Chyba nie trzeba wspominać, ze jest to ogromna szansa dla wszystkich osób, które poruszają się na wózku, nie słyszą lub nie widzą.

Windy osobowe ułatwiają transport między piętrami

Pojawia się też kwestia dofinansowania. Jest to ważne, ale nie najważniejsze. Firma zyskuje też lepszą reklamę, bo jest otwarta też na osoby mające pewne ograniczenia. Oczywiście nie wystarczy zatrudnić osoby niepełnosprawnej. Bardzo często firma wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim, jeśli mówimy o osobach jeżdżących na wózku. Jest to największe ograniczenie, z jakim można się spotkać. W wielu firmach brakuje podjazdu i windy osobowe, ale łatwo można to zmienić.

windy osoboweWystarczy wylać beton, zrobić barierkę i gotowe. W środku może być problem, ale są przecież dźwigi dla niepełnosprawnych. Dużym utrudnieniem zawsze jest brak łazienek przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Często łazienki są minimalistyczne. Brakuje w nich miejsca, żeby się obrócić, a o jakimkolwiek wprowadzeniu wózka nie ma mowy. Dlatego też należy przystosować nie tylko wjazd, ale również łazienki, a także korytarze, żeby były szersze. Kolejna kwestia, o jakiej należałoby wspomnieć to dostosowanie stanowisk pracy, inne biurka, niższe szafki. Pracownika niepełnosprawnego nie należy traktować inaczej niż osoby, która nie ma problemów z poruszaniem się. To bardzo ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość wózków, czy ograniczenia sięgania. Inne wymogi spotykamy, gdy firma zatrudnia niewidomych. Specjalny sprzęt i oznakowania to podstawa, ale jeśli przejdziemy przez pierwszy, dość trudny etap, wszystko uda się nam w przyszłości zrealizować. Poza tym, nigdy nie możemy być w 100% pewni, że nas nie czeka podobny los. Czasem zdarzają się wypadki, które są poważne skutkach i naprawdę warto o tym pamiętać, bo może kiedyś my będziemy potrzebować zatrudnienia lub ktoś nam bliski, kto porusza się na wózku lub ma inna niepełnosprawność.

Top