Zastosowanie gazików do pępka

 

Rola rodzica jest bardzo odpowiedzialna, a przez to też zwłaszcza na początku bywa stresująca. Odpowiednią wagę należy zachować podczas pielęgnacji delikatnej skóry noworodka, szczególna troską otaczając miejsce wokół kształtującego się pępka, który pojawia się po kilku lub kilkunastu dniach od odcięcia pępowiny.

Rola gazików w pielęgnacji pępka noworodka

gaziki do pępkaPrzed porodem ciało dziecka i matki połączone jest pępowiną, przez którą do organizmu malucha trafiają wszystkie niezbędne wartości odżywcze. Po przyjściu dziecka na świat wspomniana pępowinę przecina się, a w miejscu, w którym po kilku dniach powstanie pępek, zakłada się specjalny zacisk, mający na celu przyspieszenia gojenia się tej rany. Kluczowa jest tez odpowiednia pielęgnacja, również po wyjściu malucha ze szpitala do domu. Do pielęgnacji tego miejsca konieczne są przede wszystkim jałowe gaziki do pępka, które nie przeniosą żadnych drobnoustrojów i bakterii. Jest to bardzo ważne, bowiem rana po pępowinie jest bardzo wrażliwa i skłonna do występowania zakażeń. Wcześniej do dezynfekcji zalecano spirytus, jednak obecnie odchodzi się od tej metody, gdyż badania wykazały, że nie przyspiesza on szybszego wysuszenia się kikuta po pępowinie, a wręcz przeciwnie – może wydłużać czas konieczny go całkowitego zagojenia się tego miejsca. Choć waciki jałowe są odrobina droższe od tych, które nie posiadają gwarancji sterylności, to jednak nie warto oszczędzać na tym elemencie, narażając przy tym zdrowie naszego dziecka.

Delikatna skóra noworodka wymaga szczególnej troski i pielęgnacji, a w pierwszych dniach po narodzinach specjalnej opieki wymaga kikut pępowiny, w miejscu którego powstanie pępek dziecka. Jako że jest to rodzaj rany, która jest szczególnie narażona na wystąpienia zakażenia, konieczne jest używanie sterylnych materiałów podczas przemywania tego miejsca.

 

Top