Zalety wynikające z posiadania rekuperatora w wentylacji

Utrzymanie stałej temperatury w domu to bardzo kosztowny proces. Częste dogrzewanie w zimie oraz chłodzenie w lecie może prowadzić do znacznego wzrostu rachunków za energię elektryczną. System klimatyzacji zainstalowany w domu pobierał bowiem będzie prąd by utrzymać odpowiednią temperaturę.

Klimatyzacja jako mechanizm jest więc drogą sprawą. I to nie jako inwestycja jednorazowa, ponieważ zakup samego klimatyzatora to dopiero początek kosztów. Odpowiedzi należy więc szukać gdzie indziej. Doskonałym rozwiązaniem jest tak zwana rekuperacja. Rekuperacja jest to proces, w którym wykorzystuje się powietrze wypompowywane z pomieszczenia do przekazania temperatury powietrzu wchodzącemu.
Tym oto sposobem, świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń zostaje wstępnie ogrzane (w przypadku zimy) lub schłodzone (w przypadku lata). Rekuperacja oznacza więc spore oszczędności podczas eksploatacji. Ponadto, przy odpowiedniej instalacji wyposażonej w rekuperator w budynku panuje lepsza wentylacja. Pomieszczenia nie są więc narażone na powstawanie pleśni, bowiem stale dostarczane jest świeże powietrze. Wentylacja ta w dodatku nie oznacza nagłych zmian temperatury, jak to się dzieje w przypadku otwarcia okna w zimie.
Ciepłe powietrze, które przemieszczane jest w rekuperatorze wzdłuż świeżego, wpompowywanego powietrza ogrzewa go, nie mieszając się z nim. Brak bezpośredniego kontaktu mas powietrza oznacza, że nie dochodzi do wymiany zapachów ani wilgoci.

Klimatyzacja pomieszczeń realizowana w oparciu o system rekuperacji to doskonały sposób na odświeżenie pomieszczeń. Zachowujemy przy tym również niskie koszta utrzymania odpowiadającej temperatury. Rekuperator jest więc kosztem, którą warto ponieść na rzecz późniejszych oszczędności.

Top