Z czym w codziennej pracy musi zmierzyć się elektryk?

Moja praca nie należy do najciekawszych, zajmuje się bowiem montażem i konserwacją sieci elektrycznej. Głównie kładę kable i podłączam urządzenia elektryczne. Nie pracuje w żadnej większej firmie, a prowadzę własną działalność. Zwykle zajmuje się podłączaniem elektryki w domach jednorodzinnych, ale zdarzają się również większe zlecenia w firmach i zakładach przemysłowych.

Niezmienne od lat koryta kablowe

kabel światłowodowyNie zawsze moja praca ogranicza się do kładzenia kabli z sieci elektrycznej do budynku. Raz przyszło mi nawet montować kable światłowodowe. Nie ukrywam, że gdy pierwszy raz miałem do czynienia, ze światłowodami byłem lekko zmieszany. Niby kabel jak kabel, jednak podłączenie lekko różniło się od zwykłych kabli skrętek. Musiałem najpierw zaczerpnąć nieco wiedzy, zanim przyjąłem to zlecenie. Podobny problem miałem gdy przyszło mi montować w jednej z firm teleinformatycznych gniazda keystone. Warto zauważyć, że dla zwykłego elektryka kable elektryczne od informatycznych co nieco się różnią. Mimo, że to wciąż zakres naszej pracy, ciągle zmieniające się nowinki techniczne sprawiają, że trudno jest być na bieżąco w temacie. Jedyne co nie zmienia się od dawna to stosowanie koryt kablowych. Od lat tego typu rozwiązanie wykorzystuje się by schować plączące się po podłodze kable. Nie tylko chodzi tu o estetykę, chociaż koryta kablowe produkowane są w różnych kolorach, możliwe jest nawet zakupienie koryt z okleiną imitującą drewno, dzięki czemu można bez problemu dopasować je kolorystycznie do listw.

Głównie jednak koryta kablowe stosuje się by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i zlikwidować zagrożenie jakie powodują rozłożone po podłodze kable. Poza montażem jako elektryk często zajmuje się również naprawą i konserwacją sprzętu elektrycznego gospodarstw domowych. Potrafię naprawić uszkodzone elementy urządzeń elektrycznych w domu.

Źródło intercom24.pl

Top