Warunki hodowli zwierząt

Hodowla trzody chlewnej większości z nas kojarzy się raczej z dość brudnym i śmierdzącym zajęciem.

Jednakże mocno się mylimy. Świnie same w sobie są tak naprawdę czystymi zwierzętami, porównywalnymi z psami. Wszystko zależy od tego w jakich warunkach są hodowane. Czasy brudnych chlewów wykonanych z cegły i nieposiadających okien dawno już minęły. Obecnie prowadzone hodowle przestrzegają wszystkich norm nakładanych przez unię europejską i używają najnowszych technologii. Unia europejska stawia głównie na ekologiczną hodowlę przy użyciu jak największej ilości surowców naturalnych.

Dlatego chlewnie są w dzisiejszych czasach bardzo obszerne i panuje w nich porządek. Do wykonania podłogi najczęściej stosowanym rozwiązaniem są ruszta betonowe, czyli płyty betonowe pokryte odpowiedniej wielkości szczelinami, które bez problemu można czyścić za pomocą gumowego węża z wodą pod ciśnieniem. Każda chlewnia musi być wyposażona też w odpowiednie okna inwentarskie. Służą one nie tylko oświetleniu wnętrza budynku, ale też zapewniają trzodzie dostęp do świeżego powietrza w ciepłe dni.

W każdej hodowli zastosowany jest podział ze względu na wiek i płeć świń. Kojce oddzielone są od siebie za pomocą metalowych barierek. Specjalnego traktowania wymagają tak zwane lochy, czyli świnie ciężarne. Dla nich wydzielony jest odpowiedni kojec porodowy, w którym po urodzeniu się prosiąt locha może bezpiecznie je karmić. Karmienie dużej ilości świń może być bardzo trudnym zadaniem. W końcu dorosła świnia potrafi zjeść nawet pięć kilogramów paszy dziennie. Dlatego aby ułatwić magazynowanie i karmienie świń, stosowane są silosy paszowe.

Umożliwiają one magazynowanie wielu ton paszy oraz dostarczanie jej do chlewni za pomocą systemu rur. Jeśli nasza hodowla jest naprawdę wielka, czyli ilość świń przekracza setkę, opłacalna może okazać się inwestycja w automaty paszowe. Są to specjalne urządzenia, które o określonej godzinie przenoszą paszę z silosów do koryt. Są one jednak dość drogie, dlatego nie zaleca się stosowania ich w małych gospodarstwach.

Po więcej zapraszam na http://www.polfarmer.com

Top