U – najlepszy typ stojaków rowerowych

W każdym mieście możemy znaleźć setki stojaków na rowery. Przed każdym większym sklepem, przy szkołach i uczelniach czy przy budynkach użyteczności publicznej. Mają one jednak różne formy. Czasem są to barierki, a czasem przyjmują formę szeregową. Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy nimi może wydawać się niewielka, ale tak na prawdę wygoda użytkowania jest nieporównywalna.

Stojak na rower w kształcie litery u

stojaki rowerowe typu uStojaki rowerowe mające formę szeregową bywają nieporęczne. Zbyt gęsto ustawione rowery powodują trudności z odpięciem pojazdów, grubsze opony w rowerze uniemożliwiają wstawienie pomiędzy poszczególne spirale koła roweru, a niskość konstrukcji sprawia, że często jedyną opcją jest przypinanie roweru za samo koło, które jest łatwo zdemontować i potem zabrać resztę roweru. Na przeciw tym problemom wychodzą stojaki rowerowe typu u. Mocuje się do nich po dwa rowery – po jednym od każdej strony, nie ma więc tak dużego ryzyka porysowania lub uwięzienia roweru w natłoku innych czterokołowców. Niezależnie od szerokości opon, do stojaków tego typu możemy przypiąć każdy rower. przypięcie to jest możliwe do ramy roweru, a nie tylko do samego koła. Stojaki typu u gwarantują stabilne osadzenie naszego pojazdu. Są też najczęściej robione ze znacznie trwalszego materiału – grubościennych rurek lub kształtowników, które gwarantują nam zabezpieczenie przed ewentualną próbą kradzieży. Górna, równoległa do ziemi część barierki jest na wysokości zbliżonej do wysokości ramy w rowerze, co ułatwia stosowanie zapięć typu u-lock.

Stojaki typu u z roku na rok zyskują na popularności. Są lubiane przez rowerzystów, a projektanci sprawiają wrażenie, że to dostrzegają. Mam nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana i już wkrótce z miast poznikają stojaki szeregowe, a w ich miejsce pojawią się te w formie u, zwane inaczej po prostu barierkami rowerowymi.

Top