Trwałe plamy z krwi

Chyba każdy z nas doświadczył choć raz w życiu, kiedy jego ulubiona bluzka, sukienka, czy spodnie, została poplamiona czymś, co potem ciężko usunąć. Najczęściej są to plamy z wina, błota, trawy, czy krwi. Ich zlikwidowanie może być skomplikowane.

Skuteczny sposób na plamy z krwi

jak usunąć plamę z krwiW dzisiejszych czasach w sklepach z chemią gospodarczą znajdziemy przeróżne detergenty do prania. Jedne są do kolorowych, białych rzeczy, a inne do czarnych, czy delikatnych. Z ich skutecznością bywa różnie, bo nie wszystkie nadają do zadań specjalnych, czyli ciężkich plam. W takiej sytuacji większość z nas sięga po wybielacze, które negatywnie wpływają na jakość materiałów. Znacznie lepsze są domowe metody na usunięcie takich zabrudzeń. Jeżeli nie wiemy jak usunąć plamę z krwi, to najlepiej zasięgnąć porady babci, czy mamy, ponieważ one od dawna stosowały sól i sodę oczyszczoną do odplamiania. Są to dwa składniki, które każdy posiada w kuchni i są bardzo tanie. Przy usuwaniu plamy z krwi, należy przede wszystkim pamiętać o temperaturze wody, w jakiej będziemy zapierać odzież. Koniecznie musi być zimna, gdyż nawet letnia woda może spowodować utrwalenie plamy. Liczy się też czas jaki minął od chwili zaplamienia do zaprania. Im jest krótszy, tym większe szanse mamy na jej całkowite zlikwidowanie. Przede wszystkim taką odzież należy zamoczyć w zimnej wodzie i obficie posypać solą. W takim stanie pozostawić na około sześćdziesiąt minut, po czym dokładnie wypłukać. Jeżeli tkanina jest delikatna, to ilość soli trzeba zmniejszyć.

W taki sam sposób postępuje się w przypadku sody oczyszczonej, do której dodatkowo można dodać sok z cytryny, który działa wybielająco i wzmacnia działanie sody. Są to dwie tanie i bardzo skuteczne metody, które każdy może samodzielnie zastosować.

Top