Taśma wykorzystywana do transportu materiałów

Niektóre procesy wymagają zastosowania urządzeń, które pozwolą na zwiększenie wydajności. Dotyczy to w szczególności wszelkiego rodzaju zakładów przemysłowych czy sortowni, gdzie zachodzi konieczność szybkiego przemieszczania lekkich elementów na spore odległości. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz systemów automatyzacji możliwe jest zwiększenie w znacznym stopniu wydajności całego zakładu.

Transportery taśmowe pozwalają przyspieszyć procesy logistyczne

transporter taśmowyPowszechnie stosowane są takie urządzenia jak chociażby transporter taśmowy, który wykorzystywany jest do prac lekkich oraz ciężkich. Obszar zastosowania zależy od budowy samego transportera. W przypadku transportu materiałów o niewielkich gabarytach takich jak opakowania czy kartony mogą być stosowane urządzenia o mniejszej obciążalności. Inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o transport materiałów sypkich, który jest wykonywany na składowiskach czy placach budów. W takich miejscach muszą być stosowane rozwiązania bardziej wytrzymałe. Przenośniki taśmowe cechują się stabilną konstrukcją ramy, która dodatkowo umieszczana jest na profilach stalowych. Taśmy najczęściej wykonywane są poliwęglanu. Spotykane są jednak również rozwiązania, w których do budowy taśm wykorzystuje się: poliuretan, gumę, silikon, kauczuk czy filc. Taśmy mogą mieć również różną grubość. Każdy z wyżej opisanych czynników wpływa na obciążalność przenośnika, a co za tym idzie na obszar jego zastosowań.

Niektóre transportery taśmowe są w stanie przemieszczać ładunek pod kątem, który czasami może sięgać nawet trzydziestu stopni. Dzięki temu możliwa jest budowa ścieżek, którymi przemieszczają się na przykład paczki po terenie danego zakładu. Jak widać zastosowanie nowoczesnych urządzeń pozwala w znacznym stopniu ułatwić niektóre procesy logistyczne. Dotyczy to odbioru oraz dostarczenia niektórych elementów w konkretne miejsca.

Top