Szycie strojów regionalnych

W naszym mieście od jakiegoś czasu istnieje nowa szkoła tańca. Jest to szkoła niecodzienna, gdyż zamiast nauki tańców nowoczesnych, młodzi ludzie mogą poznać tańce regionalne. Są to tańce zarówno pochodzące z naszego rejonu, jak i ze wszystkich zakątków naszego kraju. Kiedy dowiedziałam się, że szkoła, ta zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników postanowiłam zaproponować, że mogę pomoc w zajmowaniu się szyciem strojów dla tancerzy.

Efektowne stroje regionalne

stroje regionalneZ wykształcenia jestem krawcową. Mimo tego, że już nie pracuję w zawodzie, to w wolnej chwili zawsze wyciągam maszynę i coś tam tworzę. Najczęściej są to ubranka dla wnuczki. Kiedy dowiedziałam się o grupie tancerzy szukającej krawcowej, która pomoże stworzyć piękne stroje regionalne, od razu byłam chętna. Kocham wyzwania, a już szczególnie jeśli dotyczą one rzeczy związanych z krawiectwem i kulturą. Sama pamiętam w domu regionalne zastawy, obrusy czy piękne ozdobne chusty, które nosiła moja prababcia. Myśl o tym, że mogłabym chociaż na chwilę wrócić do przeszłości wzbudzało we mnie dużo pozytywnych emocji. W Polsce strojów ludowych było sporo, byłam świadoma, że nie każdą kulturę znam, ale byłam gotowa podjąć się tego wyzwania. Najbliższe mojemu sercu były stroje ludowe kujawskie i łowickie, bo z tamtych rejonów miałam rodzinę. Ale kojarzyłam stroje kaszubskie, gdyż te rejony były bliskie mężowi.

Kiedy organizatorzy występów regionalnych zgłosili się do mnie byłam bardzo szczęśliwa. Domyślam się, że osób, które trudnią się szyciem strojów regionalnych w naszym mieście dużo nie jest. Ale i tak było to dla mnie ogromne wyróżnienie. Na próbę wykonałam trzy różne prototypu strojów regionalnych. Wszystkim się moje dzieła bardzo spodobały i dostałam możliwość współpracy.

Top