Szachownica na samolotach wojskowych

Biało-czerwona szachownica jest znakiem rozpoznawczym polskiego lotnictwa od czasu jego utworzenia. Była ona obecna na pierwszych samolotach z czasów pierwszej wojny światowej, maszynach pilotów w Anglii, oraz jest ciągle używana na nowoczesnych samolotach, obecnie wykorzystywanych przez siły lotnicze.

Oznaczenia polskiego lotnictwa

szachownica wojskowaJako znak rozpoznawczy, szachownica umieszczana jest w większości maszyn tak samo jak każdy jeden symbol narodowy lotnictwa, na spodzie i wierzchu skrzydeł. Czasem również szachownica wojskowa umieszczana jest na kadłubie blisko ogona, zwłaszcza w przypadku maszyn z okresu drugiej wojny światowej, pojawia się również na tylnych statecznikach. W niektórych maszynach umieszczana jest niesymetrycznie, by zmylić obserwatorów i utrudnić manualne namierzenie maszyny. Szachownica ma bardzo prosty wygląd, dwa pola białe i dwa czerwone, oraz przeciwstawne brzegi. Owy wygląd jest używany stale od początku istnienia sił powietrznych, i nie jest w żaden sposób zmieniany czy unowocześniany. Szachownica jest również używana jako dystynkcja i przypinka do munduru, najczęściej noszona przez pilotów w czynnej służbie. W tej formie zawiera również dodatkowe elementy, takie jak oznaczenia nawigatorów, pilotów oraz specjalistów lotnictwa. Pojawia się także na godłach jednostek powietrznych jako część herbu, często centralna, oraz w symbolach poszczególnych szwadronów.

Użycie szachownicy dozwolone jest jedynie w samolotach rekonstruowanych i nie będących aktualnie w służbie krajowych sił powietrznych. Szachownica jest również popularnym motywem na wielu koszulkach, naszywkach oraz akcesoriach do ubioru, i szczególnie często noszona jest przez pilotów wojskowych, zarówno będących w czynnej służbie jak i już w cywilu.

Top