Specjalistyczne badania dodatkowe w medycynie

Każdy kto skarży się na jakiekolwiek dolegliwości związane ze zdrowiem, powinien udać się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej lekarz zleca wykonanie badań dodatkowych. Do podstawowych badań dodatkowych należą badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, badanie moczu.

Specjaliści kierujący pacjentów na szczegółowe badania

specjalistyczny gabinet lekarskiOczywiście wszystko zależy od tego, z jakimi dolegliwościami przychodzi pacjent. Jeśli skarży się na bóle w klatce piersiowej, na pewno zostanie wykonanie badanie elektrokardiograficzne. Jeżeli z kolei pacjent uskarża się na ciągłe bóle głowy, lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W przypadku bólu kości, stawów najczęściej wykonuje się badanie rentgenowskie, a jeśli chodzi o bóle tkanek miękkich, należy wykonać badanie ultrasonograficzne. Po otrzymaniu wyników badań lekarz pierwszego kontaktu (jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach badań) skieruje pacjenta do specjalisty. Taki specjalistyczny gabinet lekarski to miejsce, w którym można uzyskać fachową poradę. Z pomocy specjalisty można skorzystać prywatnie lub w ramach NFZ (wtedy czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy). Specjalista dodatkowo może skierować pacjenta na bardziej szczegółowe badania. Może to być USG serca, badanie konkretnych hormonów, enzymów, mikro i makroelementów we krwi. Czasem konieczne jest wykonanie badania endoskopowego, wymazu, posiewu i nie tylko.

Dopiero po zdiagnozowaniu pacjenta lekarz może przepisać konkretne leki. Leczenie w ciemno nie tylko zaburza wyniki badań laboratoryjnych, ale też może narobić więcej szkody niż pożytku. Specjalności w medycynie ludzkiej jest bardzo dużo. W Polsce można umówić się na wizytę do takich specjalistów jak kardiolog, dermatolog, neurolog, ortopeda, laryngolog i innych.

Top