Rynek pracy i branża budowlana

Polski rynek pracy czerpie korzyści w kilku newralgicznych branżach z masowej imigracji zarobkowej Ukraińców do Polski. Ukraińcy są bardzo ważnym ogniwem polskiej produkcji przemysłowej, zarówno na stanowiskach produkcyjnych jak i na stanowiskach zarządczych w branży automotive. Niezwykle istotnym uzupełnieniem są Ukraińcy również dla naszej branży budowlanej, która w perspektywie niesłabnącego rozwoju ciągle potrzebuje nowych rąk do pracy.

Ukraińcy filarem branży budowlanej w Polsce

pracownicy budowlani z ukrainyBudowy w całej Polsce są oblegane przez pracowników z Ukrainy, zarówno w sensie pracy na budowach sezonowo lub tymczasowo, a także w sensie pracy stałej u polskich firm. Ukraińcy słyną z bardzo dużej siły fizycznej, wytrzymałości, ale również ze znajomości fachu budowlanego. Coraz więcej ukraińskich firm penetruje nasz rynek, głównie w branży wykończenia wnętrz. Pracownicy budowlani z Ukrainy chętnie podejmują pracę na polskich budowach, przede wszystkim ze względu na atrakcyjne wynagrodzenie oraz na kulturę pracy panującą w naszym kraju. Na Ukrainie często można się spotkać z praktyką nielimitowanego czasu pracy, który sprawia, że tamtejsi pracownicy są zmuszani do pracy przez 14-15 godzin dziennie, często za zdecydowanie niższe pieniądze niż w Polsce. Tutaj pracują mniej i otrzymują lepsze wynagrodzenie, zwłaszcza że obecnie bycie fachowcem w dziedzinie budowlanej jest w Polsce jedną z najlepiej opłacanych profesji. Zdarza się, że pracownicy z Ukrainy pracują również na polskich budowach w formie tymczasowej.

Branża budowlana przeżywa obecnie rozkwit. Biznes deweloperski, w związku z wciąż galopującymi cenami mieszkań i powierzchni biurowej znajduje się z bardzo dobrej kondycji. Ze względu na tak duży boom na rynku nieruchomości brakuje w Polsce fachowców wszystkich specjalności w budowlance.

Top