Rehabilitacja w onkologii

Wiele powikłań po poważnych chorobach może skutecznie uprzykrzyć życie. Na przykład skutki uboczne leczenia onkologicznego są najczęściej zauważalnym problemem w codziennym funkcjonowaniu. Poradzenie sobie z tymi problemami nie musi być traumatyczne i trudno dostępne. Wystarczy zgłosić się w odpowiednie miejsce, by skorzystać z profesjonalnej pomocy rehabilitanta.

Leczenie powikłań onkologicznych

rehabilitacja onkologicznaKażdy chory na nowotwór powinien być objęty ogólną opieką rehabilitacyjną. Jest to o tyle ważne, że dzięki niej szybciej odzyskuje się sprawność fizyczną i można w krótkim czasie powrócić do codziennego funkcjonowania w dobrym zdrowiu. Rehabilitacje dzielą się na różne kategorie, a te powinny być dobrane indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Osoba chora lub już po przebytej chorobie nowotworowej nie jest w stanie wrócić do normalnego życia bez profesjonalnej pomocy i odpowiedniej rehabilitacji. Rehabilitacja onkologiczna obejmuje całokształt leczenia i usprawniania ciała. Jest zalecana każdej osobie, niezależnie od rodzaju nowotworu. Nowotwory złośliwe szczególnie wpływają negatywnie na sprawność psychofizyczną, dlatego warto rozpocząć ją już od pierwszych chwil zdiagnozowania choroby. Dzięki temu można wyprzedzić przebieg choroby i zminimalizować niechciane skutki uboczne, które mogą pojawić się po zakończeniu leczenia, naświetlania czy chemioterapii. W trakcie rehabilitacji praca skupia się między innymi na zapobieganiu powstawania stanów zapalnych stawów.

Rehabilitacja, szczególnie w zakresie onkologicznym, przysługuje każdemu choremu. Jak wyżej, warto rozpocząć ją możliwie jak najszybciej. Nowotwory, nawet te łagodne, mogą być bardziej niebezpieczne dla sprawności ciała w swoich powikłaniach. Dlatego nie warto rezygnować całkowicie z rehabilitacji.

Top