Przykładowe znaczenie piktogramów

Stosowanie znaków składających się z poszczególnych symboli to dobre rozwiązanie między innymi w przypadku działań związanych z międzynarodowym transportem różnych towarów takich jak substancje niebezpieczne i tym podobne. Przecież razem z takimi substancjami trzeba przekazać najważniejsze informacje dotyczące właściwego postępowania lub specyfiki zawartości. Przy użyciu odpowiednich oznaczeń można to robić na dużą skalę.

Czytelne piktogramy na substancjach niebezpiecznych

piktogramy substancji niebezpiecznychPojęcie piktogramu oznacza przede wszystkim znak składający się na przykład z grafiki, ponieważ tak zwane pismo obrazkowe wcale nie musi być kojarzone tylko i wyłącznie z odległą przeszłością. W przypadku piktogramu clp należy zwrócić uwagę jeszcze na dobrze wykonaną czerwoną obwódkę, ponieważ to ona sprawia, że cały symbol znajdujący się w środku tego znaku od razu rzuca się w oczy. Piktogramy substancji niebezpiecznych mają duże znaczenie. Tym bardziej że mogą być bez problemu dopasowane do praktycznie każdej substancji. Ciekawy piktogram to na przykład taki informujący osobę znajdującą się w jego najbliższym otoczeniu o obecności pojemników z gazem. Do popularnych piktogramów należy także ten, na którym widać ognisko, ponieważ nawet amator powinien zrozumieć, że chodzi tutaj o materiały łatwopalne. Na piktogramie odnoszącym się do niestabilnego, wybuchowego materiału widać coś, co przypomina wybuchająca bombę i taki symbol również jest bardzo wymowny.

Ładny piktogram z płomieniem, pod którym znajduje się gruba czarna kreska, oznacza natomiast obecność łatwopalnego gazu, przy którym ze względu na tę właściwość należy zawsze zachować wzmożoną ostrożność. Dzięki piktogramom substancje niebezpieczne bez względu na swój skład czy właściwości nie stanowią już tak dużego zagrożenia, jak wcześniej. Podano tutaj tylko kilka wybranych przykładów tych znaków.

Top