Przełączniki zarządzalne i niezarządzalne

W dzisiejszych czasu ciężko jest pracować na komputerze bez dostępu do Internetu. Ta internetowa sieć znacznie ułatwiła pracę wielu osób. Jednak swoją sieć możemy stworzyć też sami, w naszym pokoju z wykorzystaniem urządzeń, które mamy. Jak to zrobić?

Zalety switchy zarządzalnych

przełącznik zarządzalnySwitch to inteligentny koncentrator, który pobiera adresy MAC, kierując je następnie do odpowiedniego sprzętu. Działa jak przedłużka do prądu, z tym, że do switcha podłączamy sprzęty typu drukarka, laptop, skaner czy kolejny przełącznik. Sprawny przełącznik zarządzalny wykorzystuje się do budowy sieci lokalnych, na przykład, domowych. Jego działanie szczególnie przydatne jest, gdy chcemy uporządkować sieć LAN. Dobrze zorganizowana niweluje do zera możliwość wystąpienia kolizji sieciowej. Dzięki funkcji zarządzalności możemy wprowadzać własne zmiany, konfigurować je, co jest niemożliwe w komutatorach niezarządzalnym. Spośród wielu zalet, możemy też wskazać jego minusy. Dla niezaawansowanego technicznie użytkownika komputera może sprawić trudno ść zarządzanie przełącznikiem. Dodatkowo, koszt jego zakupu jest spory. Na szczęście, plusów z posiadania switcha zarządzalnego jest więcej. Przez to, że jest rozbudowaną wersją typów niezarządzalnych, pozwala na stworzenie wirtualnej sieci lokalnej. Są produkowane w dwóch wariantach liczby portów i w ten sposób możemy wybrać, ile wejść tak naprawdę potrzebujemy. Gdy już zdecydujemy się na switch, warto przeszukać sieć internetową w poszukiwaniu opinii o producencie. Nie opłaca się kupować kota w worku. Gdy już inwestujemy w specjalistyczny sprzęt, to nie po to, bo za chwilę kupować nowy. 

Przełączniki zarządzalne przekładają się na naszą ochronę w Internecie. Ułatwia nam również dotarcie do wielu danych. Są lepsze od niezarządzalnym i pozwalają na szersze spektrum działania. Dzięki nim, nasza praca na komputerze czy laptopie jest znacznie szybsza i wydajniejsza. Do tego, nowa technologia przełączników umożliwia zarządzanie sprzętami ich konfigurację, jak i przesył danych. 

Top