Profesjonalne projektowanie szaf wnękowych

Jak dobrze zaprojektować wnętrze szafy? Przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na to, aby była ona funkcjonalna. Wcześniej należy natomiast dokładnie przemyśleć, ile rzeczy zamierzamy w niej przechowywać. Następnym kluczowym aspektem jest pobranie wymiarów oraz skupienie się na rodzaju ubrań (krótkich/długich) jakie posiadamy, aby móc wybrać jak najlepszy sposób ich przechowywania. 

Jak zaprojektować szafę wnękową?

projektowanie szaf wnękowychZmierzenie miejsca potrzebnego na przechowywanie jest w tym wypadku najważniejsze. Przyjęło się, że najlepiej, aby głębokość szafy wynosiła 60 cm, a szerokość od 50 do 100 cm. Jeżeli zaś chodzi o minimalną głębokość przestrzeni na ubrania to jest to 55 cm. Projektowanie szaf wnękowych: krok po kroku. Początkowo trzeba znaleźć pomieszczenie, w którym ma się ona znaleźć. Planowana szafa może stanąć we wnęce, w narożniku lub pod ścianą. Ponadto warto zrobić listę osób, które zamierzają trzymać w niej swoje ubrania. Dodatkowo najniżej w szafie powinny znajdować się szuflady lub wysuwane kosze na bieliznę czy też przykładowo biżuterię. Wyżej (na środku szafy) warto zdecydować się na półki bądź drążki, przeznaczone na wieszaki z ubraniami. Ich odległość od siebie może być różna, zależna od rodzaju i długości ubrań, które posiadamy w swojej kolekcji. Krótkie ubrania wiszące zajmują z reguły od 100 do 110 cm wysokości, a dłuższe 150-160 cm. Samą górę szafy należy zostawić na wyższe półki o wysokości 40-50 cm. To na nich trzymamy rzadziej noszone ubrania czy też ciuchy sezonowe. 

Zaprojektowanie szafy wnękowej nie jest prostym zadaniem. Jednak za pomocą wcześniej przygotowanego planu zarówno sam projekt, jak i jego późniejsza realizacja są dużo szybsze, efektywniejsze oraz przynoszą pożądane rezultaty. Dokładne pobranie miar oraz przeanalizowanie tego, jak dobrze zagospodarować tę przestrzeń sprawią, że szafa będzie niezwykle praktyczna w użytkowaniu.

Top