Pomocne sygnalizatory w budynkach

Każdy z nas doskonale wie, że w miejscach publicznych zasady zachowania bezpieczeństwa i wszelkie wymogi są o wiele bardziej restrykcyjne, aniżeli w przypadku gospodarstwa domowego. Obi kety, w których przebywa duża ilość osób podlegają szczególnie ochronie i znacznie większemu znakowaniu dróg ewakuacyjnych i sygnalizacji przeciwpożarowej.

Czym jest sygnalizator wewnętrzny i zewnętrzny?

sygnalizatoryInformowanie osób, przebywających w budynkach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo o pojawieniu się ognia jest bardzo ważne. Przekazywanie informacji o pożarze lub jakimś innym wypadku przez ludzi w miejscach o dużym zaludnieniu jak szkoły czy uczelnie wyższe byłoby wręcz niemożliwe. Dlatego w tego typu obiektach stosuje się sygnalizatory na zewnątrz i wewnątrz. Takie urządzenia powinny być certyfikowane i zapewniać, że w razie wypadku natychmiast włączą się, aby poinformować ludzi przebywających w danym obiekcie. Na rynku przeważnie można spotkać ich dwa główne rodzaje: rodzaj A, czyli wewnętrzny oraz typ B do instalowania na zewnątrz budynku. Każdy sygnalizator ma różny efekt dźwiękowy i wyb zależy właśnie od miejsca, gdzie ma być montowany. Istnieją również takie, które posiadają możliwość głoszenia komunikatu słownego. Sygnalizatory akustyczne powinny być zwykle uzupełniane o sygnalizację optyczną, jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku. Każdy sygnalizator powinien spełniać normy, ponieważ bez nich nie powinien być wypuszczony na rynek i oddany do użytku.

Posiadanie takich sygnalizatorów w dużym obiektach o dużej ilości zaludnienia może uratować życie niejednej osoby. Odpowiednia ewakuacja w stosownym czasie pozwala na ucieczkę przed poważnymi skutkami pożaru. Każdy właściciel budynków powinien pamiętać o bezpieczeństwie każdego i spełniać wszystkie wymogi prawne.

Top