Pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu kukurydzy

Każdemu rolnikowi zależy na tym, by jakość jego upraw, była jak najwyższa. Aby tak się stało, trzeba wykorzystywać nowoczesne nawozy – zwłaszcza jeśli chodzi o takie rośliny uprawne jak kukurydza. Jest ona zaliczana do zbóż i wymaga dostarczania odpowiednich pierwiastków do gleby.

Zwiększenie objętości ziaren za pomocą nawozów

nawożenie kukurydzyRoślina przy pomocy własnego systemu korzeniowego pobiera z gleby konkretne substancje, dzięki czemu może prawidłowo wzrastać. Jeśli nawożenie fosforem, potasem i magnezem będzie odbywać się prawidłowo, to kukurydza zyska znacznie większą odporność na stres termiczny. Dodatkowo kukurydza stanie się bardziej odporna na niedobory wody. Warto wspomnieć też o tym, że poprawi się skład aminokwasowy białek. W przypadku kukurydzy szczególnie ważne jest dobre wypełnienie ziarna. To wypełnienie można zwiększyć. Trzeba jednak zastosować odpowiednie nawożenie kukurydzy, wykorzystując nawozy z dużą zawartością fosforu i magnezu. To właśnie te pierwiastki zwiększają objętość ziaren kukurydzy. Fosfor i magnez wpływają również na równomierne dojrzewanie roślin i przyspieszenie tego procesu, na czym zależy każdemu rolnikowi. Niemniej jednak zdecydowanie największy wpływ na ziarno i jego jakość ma azot. Kukurydza pobiera azot z gleby, a ten może zostać dostarczony poprzez różnego rodzaju nawozy dostępne na polskim rynku. Azot sprawia, że masa plonu staje się znacznie większa. Oprócz tego dzięki temu pierwiastkowi zawartość białka w ziarnie wzrasta.

Warto pamiętać, że to właśnie azot zmniejsza zawartość skrobi w ziarnie, a także włókna surowego. Zamiast tego rośnie zawartość tłuszczu w ziarnach kukurydzy. Decydując się na konkretny preparat do nawożenia kukurydzy, warto wybrać taki, który zawiera wszystkie powyższe pierwiastki. To sprawi, że uprawa będzie o wiele bardziej wydajna.

Top