Nowoczesne perforowane blachy

Przy tworzeniu takich obiektów jak mosty, budynki typu szkoła, kino, hala sportowa, galeria handlowa, muzeum, teatr, biurowiec, niezbędnymi elementami są elewacje, ściany działowe, szyldy reklamowe, podesty, sufity, czy meble biurowe. Są one zbudowane z blach i siatek. Od producenta tych materiałów zależy więc jakość i estetyka całego obiektu.

Profesjonalna perforacja blachy – możliwości

perforowanie blachRóżne firmy oferują perforowanie blach w kilku wzorach – oczka okrągłe, kwadratowe, sześciokątne, podłużne lub w kształcie jodełki, czy krzyżyka (koniczynki). Otwory są żłobione w różnych wariantach – mogą być ułożone w układ prosty, diagonalny albo mijany. Same blachy są zrobione z aluminium, miedzi, mosiądzu, cynku, tytanu lub różnego rodzaju stali: zwykłej, nierdzewnej, ocynkowanej, trudnościeralnej, żaroodpornej albo kwasoodpornej. Oczywiście jest również możliwy wybór odpowiedniej grubości, formatu oraz koloru blachy. Cienkie blachy zamawia się w rulonach, natomiast grubsze – w arkuszach. Arkusze te mogą mieć z kolei różne formatki, poczynając od prostokąta, poprzez romb i trapez, aż do krzyża. Zwykle nie jest niestety możliwy kształt koła, ale narożniki kształtuje się w różny sposób, na przykład w fazę, czy łuk. Wielkość oczek w blasze odpowiada za ich transparentność lub funkcję kryjącą. Istnieją również firmy, które specjalizują się w tworzeniu z oczek skomplikowanych motywów lub logo. Odpowiednio wyprodukowana blacha wykorzystuje światło i cień do uzyskania ozdobnego efektu w przestrzeni. 

Dokonując wyboru spośród tych wszystkich parametrów, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę środowisko, w jakim będzie umieszczona blacha, jej przeznaczenie i ważność efektu estetycznego. Blacha użyta na zewnątrz musi być odporna na korozję, a dopiero w drugiej kolejności – ładna. Skorodowane fragmenty blachy i tak obniżyłyby walory jej wyszukanego wzoru i koloru.

Top