Nowoczesna kabura uniwersalna

Nowoczesna kabura do broni krótkiej mogła okazać się nieocenioną pomocą dla każdego doświadczonego funkcjonariusza mundurowego, wykonującego zadania w terenie. Kabury te, w przeciwieństwie do starego typu modeli, były bowiem nie tylko o wiele wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze w użyciu.

Uniwersalna kabura do pistoletu

kabura obustronnaPersonel mundurowy oraz załogi uzbrojonych służb ochrony bardzo często wymieniali przydziałowe kabury na modele lepsze i nowocześniejsze, znacznie ułatwiające dostęp do broni w razie konieczności. Najczęściej używana kabura obustronna, przeznaczona zarówno dla strzelców praworęcznych jak i leworęcznych, mogła być bowiem zamontowana nie tylko na każdej kamizelce służbowej czy kuloodpornej, posiadającej standardowe pasy mocujące, ale również na pasie lub na udzie. Mogła być noszona również całkowicie osobno, na dedykowanych szelkach dostępowych, występujących w wielu odmianach. Kabura ta znacznie lepiej chroniła przenoszoną broń, zapobiegając zarówno uszkodzeniom, ale i możliwości przypadkowego odbezpieczenia pistoletu. Osłona z tworzywa sztucznego była wytrzymała i odporna na uszkodzenia, aczkolwiek bardzo często odlewana była do kształtu konkretnego modelu broni, do którego kabura była przeznaczona, ograniczając możliwość jej użycia, choć znacznie poprawiając poziom dopasowania kabury do broni i eliminując większość mankamentów z tą cechą związanych.

Bardzo wiele modeli kabur uniwersalnych posiadało możliwość nie tylko regulacji pasów, ale również rozbudowy i montażu dodatkowych kieszeni na magazynki czy narzędzia do naprawy broni w trakcie wykonywania zadań. Nie odstawały one jednak cenowo od prostszych odpowiedników, dlatego coraz częściej były używane również przez cywilnych strzelców i posiadaczy broni.

Top