Niedobór nawozu wapiennego

Bez względu na to czy mamy uprawę domową, czy profesjonalną musimy zadbać o odpowiedni poziom jej nawodnienia oraz składników mineralnych. Nie można też zapomnieć o profilaktyce przeciw szkodnikom oraz chorobom. Mimo to nawóz jest jedną z ważniejszych kwestii, a upewnienie się o brakach wapnia czy innego elementu jest bardzo ważne.

Dobór nawozu wapniowego do uprawy

nawóz wapniowy granulowany do zbożaNiekiedy wzrost naszych roślin jest kiepski. Może to oznaczać, iż w glebie znajduje się mało minerałów niezbędnych do wzrostu i obfitowania w plony. Dlatego będziemy musieli sprawdzić odczyn gleby z pomocą miernika chemicznego albo elektrycznego. Bardzo często okazuje się, iż brak wapnia. Nawóz wapniowy granulowany do zboża jest jedną z lepszych opcji. Do innych upraw profesjonalnych nada się także nawóz tlenkowy, który jest bardzo mocny i należy uważać z dawkowaniem. W przypadku przydomowej uprawy wystarczający będzie nawóz węglanowy. Podaje się go regularnie, aby uzyskać optymalny poziom utrzymujący się później przez całkiem długi czas. Warto też zwrócić uwagę na to, że nawozy wapniowe mocno się pylą. Dlatego nigdy nie nawoźmy w dni wietrzne, aby nie marnować produktu oraz nie zaszkodzić własnemu zdrowiu. Dobrze jest też pamiętać, iż nawozimy po okresie wegetacyjnym, czyli późnym latem. Nigdy też nie łączmy wapna z innymi minerałami, ponieważ mogą nawzajem się wykluczać. Dajmy kilka tygodni glebie, aby skorzystać z innego nawozu.

Aby nasze rośliny rosły doskonale warto je regularnie nawozić. Zanim jednak to zrobimy sprawdźmy odczyn naszej gleby i upewnijmy się co może być przyczyną złego wzrostu. W przypadku niedoboru wapna jest to słaby wzrost i znikome plony. Aby uzupełnić wapń dajmy nawóz tlenkowy, węglanowy albo granulowany w zależności od naszej uprawy.

Top