Na jakie choroby zaszczepić kota?

Każdy właściciel psa wie, że co roku musi go szczepić przeciw wściekliźnie. Szczepienie naszych psów jest obowiązkowe. I co roku powstaje wiele kampanii, które mają nam o tym przypominać. Jednak co w przypadku kotów mieszkających w domach i blokach? Czy szczepić kota trzeba? Co grozi naszemu domowemu pupilowi?

Czy szczepienie kota jest konieczne?

zaszczepienie kotaWiększość kotów domowych nie wychodzi z domu czy mieszkania. Właściciele boją się o bezpieczeństwo oraz zdrowie swojego podopiecznego i nie wypuszczają zwierzęcia z domu. Choć kotów nie szczepimy tak jak psów przeciw wściekliźnie są choroby zakaźne, które są bardzo zaraźliwe i mogą poważnie zaszkodzić naszemu mruczkowi. Do chorób takich należą między innymi koci katar, zapalenie jelit czy nosówka. Choroby te są bardzo zaraźliwe. Profilaktyka szczepień powinna obejmować nie tylko koty wychodzące, ale również te pozostające w domu. Koty niewychodzące mają słabo rozwinięty układ odpornościowy, który podatny jest na różnego rodzaju choroby. Jeśli kot domowy ucieknie i będzie miał kontakt z chorym osobnikiem może okazać się, że po powrocie z ucieczki trzeba będzie wydać sporo pieniędzy na jego leczenie. Zatem zaszczepienie kota to nie wymysł, lecz ochrona zwierzęcia przed chorobami które się trudno leczy. Są również takie jednostki chorobowe, których wyleczyć się nie da i spowodować mogą nawet śmierć pupila. Szczepienia nie są drogie i jeśli nie wiemy na co powinniśmy zaszczepić zwierzę zapytajmy o to weterynarza. Lekarz zbada stan zdrowia kota, przeprowadzi szczegółowy wywiad i podpowie jakie szczepienie powinno się wykonać. Szczepionka nie zawsze uchroni naszego domownika przed chorobą, ale może znacznie złagodzić jej przebieg przez co zwierzak szybciej wróci do formy.

Szczepienie naszych zwierząt jest koniecznym działaniem profilaktycznym. Jeśli chcemy by nasz kot żył długo i zdrowo musimy pamiętać, że profilaktyka jest najlepszym sposobem na to aby je chronić. Groźne choroby mogą wyniszczyć lub poważnie nadszarpnąć zdrowie naszego mruczka. W przypadku zwierząt lepiej sprawdza się profilaktyka. Gdyż koty są zwierzętami silnie reagującymi na wszelkie zmiany w tym na wizyty u weterynarzy.

Top