Na czym polega tulejowanie?

Ruchome części maszyn budowlanych są bardzo narażone na uszkodzenia. Maja bowiem one częsty kontakt z zanieczyszczeniami, jak również z gruntem, jeżeli mowa o łyżce koparki. Mogą one więc ulegać uszkodzeniu, a wtedy jedynym wyjściem są prace konserwacyjne.

Jak tulejuje się maszyny budowlane?

tulejowanie maszyn budowlanychMaszyny budowlane, w szczególności takie jak koparki, czy spychacze, są wyposażone w wiele ruchomych elementów. Są one zamocowane na specjalnych otworach nazywanych tulejami. Po pewnym czasie, na skutek tarcia, korozji i pyłu otwory te mogą się powiększać co powoduje, że na przykład ramie koparki przestaje reagować na polecenia operatora. W takim wypadku konieczne jest wykonanie prac konserwacyjnych, znanych jako tulejowanie maszyn budowlanych. Zabieg ten polega na przywróceniu pierwotnej średnicy tulei danej maszyny, aby na przykład łyżka koparki znowu była stabilnie zamocowana. W tym celu należy najpierw powiększyć jeszcze uszkodzony otwór tulei, usunąć z niego zanieczyszczenia czy też rdzę, a następnie załatać go tak, aby jego średnica była identyczna jak pierwotna. Jest to najprostszy sposób na przewrócenie pierwotnej wydajności maszynom budowlanym wyposażonym w ruchome części. Co ciekawe, profesjonaliści w zakresie naprawy takich maszyn, są w stanie wykonać zabieg tulejowania w miejscu wystąpienia usterki. Inaczej mówiąc nie ma konieczności w  tym celu odwożenia maszyny do warsztatu. Dzięki temu, można bardzo szybko naprawić maszynę, tym samym w większości wypadków udaje się uniknąć przestojów i opóźnień na budowie.

Ruchome części maszyn budowlanych są bardzo wrażliwe na uszkodzenia. Powodują one, że z danej maszyny nie da się praktycznie korzystać i wymaga ona regeneracji. Co ciekawe, nie oznacza to, że trzeba oddawać ją do warsztatu, gdyż zabieg regeneracji można wykonać na placu budowy.

Top