Jak zaprojektować wnętrze gabinetu lekarskiego?

Przychodnia medyczna kojarzy się zazwyczaj z obskurnym szpitalem w stylu PRL-owskim, jednak takie czasy odchodzą na szczęście w niepamięć. Można spotkać coraz więcej estetycznych, nowoczesnych instytucji publicznych i prywatnych, które przyciągają pacjentów m.in. aranżacją wnętrz i przyjemną atmosferą. Jak przebiega proces projektowania takich gabinetów medycznych?

Architektura wnętrza dla gabinetów lekarskich 

funkcjonalne projektowanie wnętrz gabinetów lekarskichProjektowanie gabinetów oraz klinik rozpoczyna się od rozmowy z klientem i ustalenia charakteru placówki. Konieczne jest zapoznanie się z wybranym lokalem oraz analiza możliwości dostosowania go do potrzeb użytkownika i wymagań formalnych. Na początku odbywa się rzeczywisty pomiar obiektu z zaznaczeniem instalacji sanitarnych, na którym będzie bazować plan układu pomieszczeń zgodny z wymogami sanepidu oraz aspektami ergonomii pracy. Architekci zapewniają również projekt achitektoniczno-budowlany oraz koncepcyjny wnętrza. Funkcjonalne projektowanie wnętrz gabinetów lekarskich opiera się na plikach 3D, które najlepiej wizualizują końcowy efekt i wybraną stylistykę. Dostarczone są również zwymiarowane rysunki z detalami – kolorystyką, wykończeniem ścian, dobranymi materiałami oraz zestawienie produktów wraz z ilością i kodem. Na każdym etapie projektu architekci utrzymują stały kontakt z klientem, aby wszystkie wątpliwości i zmiany były na bieżąco wyjaśniane i wprowadzane. 

Architekci gabinetów lekarskich biorą pod uwagę charakterystykę pracy danego lekarza i dokładnie rozplanowują rozkład pomieszczeń oraz wyposażenia. Inaczej podejdą do gabinetu pediatry, a inaczej do stomatologa. Przy projekcie takiego miejsca liczy się połączenie ergonomii, funkcjonalności i estetyki, jak również spełnienie oczekiwań nie tylko klienta, ale i przyszłych pacjentów. 

Top