Jak rozwiązywać problemy w związku?

Relacje damsko – męskie bywają bardzo różne, gdyż zależą od charakterów dwójki ludzi. Zależą także od relacji jaka ich łączy, ponieważ inaczej traktujemy osobę, którą kochamy, lubimy lub jest nam obojętna. Na pewno ważnym elementem każdego związku jest kompromis.

Dlaczego nie umiemy rozwiązywać problemów w związku?

problemy w związkuW naszym dorosłym życiu bardzo dużą rolę odgrywa wychowanie, a szczególnie pierwsze lata życia. Jeżeli wtedy nauczymy się kochać, szanować, rozmawiać, ale też przyjmować to od innych osób, to z pewnością będzie nam dużo prościej budować trwałe relacje z ludźmi. Jednak taki model wychowania ma niewiele osób, zatem każdy ma jakieś dysfunkcje na tym tle. Problemy w związku są czymś naturalnym, bo przecież jesteśmy w nim z zupełnie inną osobą, która myśli, czuje i reaguje. Im dłużej jesteśmy w tym samym związku, tym większe szanse na nieporozumienia, kłótnie, a nawet oszustwa. Ludzie oddalają się od siebie, bo mają dla mało czasu, wiele obowiązków lub zwyczajnie ich uczucie osłabło lub nawet wypaliło się. To bardzo niebezpieczne sytuacje, bo często prowadzą do rozstania. Dopóki dwoje ludzi się kocha, to zawsze jest szansa na pogodzenie i podjęcie próby walki o związek. Na pewno nie można podchodzić ogólnie do problemów w związkach, ponieważ każda relacja jest inna i opiera się na innych wartościach. Jeżeli nie potrafimy samodzielnie radzić sobie z konfliktami w związku, to warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy psychologa lub psychoterapeuty.

Podstawą w skutecznym rozwiązywaniu problemów w związkach jest na pewno umiejętność słuchania, gdyż tylko wtedy możemy dokładnie poznać intencje i zamiary drugiej osoby. Ponadto istotna jest sztuka kompromisu, który przynosi jednoczesne korzyści dla obu stron konfliktu.

Top