Herbata w spa – możliwości podania

Herbata jest najstarszym napojem, który ludzie piją na świecie. Piejmy ją dla przyjemności, do posiłków, zieloną, czerwoną czarną. Często herbata podawana jest jako jeden z napojów podczas wesela. Zdarza się, że olejki z krzewu herbaty wykorzystuje się do zabiegów spa, a wywar z jej liści podaje się kuracjuszowi do picia. Wiele osób nie lubi kawy, dlatego zawsze wybiera herbatę, jeżeli chce napić się czegoś ciepłego.

Jak powstają olejki eteryczne do spa i co dzieje się z herbatą zanim pojawi się w sklepie?

spaNawet jeżeli nie jesteśmy na weselu, to bardzo często pijemy herbatę. Okazuje się, że towarzyszy nam ona podczas śniadania, często podczas wizyty w spa, kiedy oddajemy się rozkoszom zabiegów. Co ciekawe kosmetyczki, które pracują w spa często wykorzystują ją do różnego rodzaju zabiegów. Nikt jednak nie zastanawia się ile potrzeba czynności, żebyśmy mogli się jej codziennie napić, jak również ile cennych właściwości odżywczych w sobie posiada. Zanim na naszym stole pojawi się ten aromatyczny napar, herbata musi przejść długi i skomplikowany proces obróbki.

Herbata o dziwo nie jest drzewem, a ciągle zielonym krzewem, z którego zbiera się liście. Zbiory te poddaje się procesowi więdnięcia (ok. 10 godzin), po czym, kiedy stracą ok. 40% wilgoci, wkładane są do specjalnej maszyny, która je zgniata. Wiadomo, że przy zgniataniu liście wydają sok, który w połączeniu z tlenem powoduje ich fermentację. Tak powstają olejki zwane eterycznymi. Wykorzystuje się je w gabinetach spa w celu odnowy biologicznej. Można ich dodać do każdej kąpieli. Takie olejki można również dostać w hotelu, jeżeli będziemy chcieli odpocząć w ciepłej aromatycznej wodzie po męczącej podróży. Co dalej dzieje się z herbatą? Po wyciśnięciu soków, gniecione liście poddawane są suszeniu, które polega na dmuchaniu na nie powietrzem o temperaturze od 80 do 85 stopni Celsjusza. Dmuchanie odbywa się tak długo, dopóki liście nie staną się czarne. Kiedy tak się stanie, herbata jest gotowa do zapakowania. Okazuje się, kiedy przyjrzymy się produkcji herbaty, to tak naprawdę kupując jej liście, nie kupujemy tylko jednego gatunku.

Herbaty na naszym rynku są mieszankami, które specjalnie dla nas dobierają degustatorzy tego napoju. Dlatego też w hotelu czy spa, w którym się zatrzymujemy pytają nas, jakiej herbaty chcemy się napić. Do najpopularniejszych herbat, które możemy dostać na naszym rynku należą: Yunan i Lapsang, Earl Grey oraz Assam i Darjeeling. W Gorzowie Wielkopolskim znajdują się też sklepy zajmujące się sprzedażą jak największej liczby odmian kawy i herbaty. Lokale te zyskały niedawno na popularności. Można zakupić w nich herbatę liściastą na wagę. Umożliwia nam to skosztowanie różnych jej typów i wybór tego, który odpowiada nam najbardziej.

Top