Główne zastosowanie prasy hydraulicznej

Prasy hydrauliczne coraz częściej pojawiają się w wielu warsztatach samochodowych. Są urządzeniami niezwykle precyzyjnymi mimo ogromnej siły nacisku jaką są w stanie wygenerować. Swoje zastosowanie odnajdują w bardzo wielu sytuacjach poczynając od prostowania wałów i wałków, kończąc na wciskaniu łożysk, czopów czy tulei.

Zasada działania prasy hydraulicznej

wysokojakościowa prasa hydraulicznaDziałanie prasy hydraulicznej polega na zwielokrotnieniu siły nacisku poprzez wykorzystanie dobrze każdemu znanego prawa Pascla. Mówi ono, że ciecz bądź gaz znajdujące się w układzie zamkniętym rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach podczas wywierania na nie nacisku z zewnątrz. Sama budowa nie jest skomplikowana, a wysokojakościowa prasa hydrauliczna już od dawna wypiera mechaniczną. Urządzenie składa się z dwóch cylindrów, które są ze sobą połączone i posiadają różniącą się od siebie średnicę. Każdy ze szczelnie zamkniętych tłokiem cylindrów wypełniony jest przez olej hydrauliczny. Ponadto niektóre z maszyn wyposażone są dodatkowo w nagrzewnice, które podgrzewają znajdujący się wewnątrz olej do odpowiedniej temperatury. Cylindry oraz tłok pracują równomiernie jednak osiągają one inne siły nacisku. W związku z tym prasa hydrauliczna działa dzięki narastającemu ciśnieniu. W momencie kiedy jeden z tłoków pompuje ciśnienie, drugi zostaje wprowadzony w ruch, dzięki czemu zostaje wytworzona konkretna siła nacisku. Prasa hydrauliczna pojawia się głównie tam, gdzie element roboczy stanowią siłowniki hydrauliczne.

Swoje zastosowanie prasy hydrauliczne spełniają podczas gięcia, cięcia, tłoczenia oraz formowania blach. To właśnie dzięki nim proces naprawy samochodów oraz ciężarówek przebiega dużo sprawniej. Spotkać możemy się z nią również w życiu codziennym, prasa hydrauliczna zastosowana jest nawet w przypadku podnośników takich jak winda osobowa.

Top