Gdzie stosuje się silniki elektryczne?

Na terenie zakładów przemysłowych każdego dnia wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia oraz maszyny pozwalające na realizację założonych procesów. Większość sprzętów zasilana jest energią elektryczną, która następnie jest zamieniana na inne postaci. Jest to najczęściej spotykany rodzaj konwersji, który jest stosunkowo prosty do zrealizowania.

Najważniejsze parametry silników elektrycznych

silnik elektryczny 230vW zależności od potrzeb są następnie wykorzystywane różne poziomy napięć zasilających poszczególne elementy. W przypadku przemysłu najczęściej wykorzystywany jest silnik elektryczny 230v, który zasila elementy wykonawcze takie jak wentylatory, mieszadła czy transportery taśmowe. W zależności od potrzeb i wielkości docelowego elementu, który musi zostać wprawiony w ruch konieczne może być stosowanie kilku silników. Warto wspomnieć, że tego rodzaju przetworniki są często wykorzystywane również w innych aplikacjach. Dobrym przykładem jest mechanizm zmiany ustawienia gondoli względem kierunku wiatru. W tym celu również wykorzystywane są silniki, które pozwalają zmienić pozycję turbiny. Do najważniejszych parametrów silnika zaliczyć można przede wszystkim: napięcie znamionowe, prąd znamionowy oraz rozruchowy, moc czy obroty wału. W miejscach, gdzie konieczne jest zastosowanie większej mocy sprzętów stosowane są przeważnie jednostki trójfazowe.

Zarówno jedne jak i drugie można kupić za pośrednictwem punktów stacjonarnych czy w Internecie. Dodatkowo często stosowane są również maszyny prądu stałego, które można spotkać w przedmiotach użytku codziennego. Można tutaj wymienić chociażby szczoteczki do zębów czy zabawki. Jak widać na rynku panuje duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju sposoby pozwalające na zamianę form energii. Dzięki temu możliwe jest wprawienie w ruch różnych urządzeń docelowych.

Top