Gdy zabieramy psa w podróż

Podróżowanie z psem to nie lada wyzwanie. Zdarzają się co prawda tacy pupile, którzy położą się grzecznie na siedzeniu i prześpią całą podróż. Większość z nich jednak jest tak zafascynowana nowym miejscem, że krąży po całym wnętrzu pojazdu. Jak okiełznać psiego podróżnika?

Pies w samochodzie

szelki dla psa do samochoduNajważniejsza zasada podróżowania z psem to: nie pozwalamy mu samopas biegać w samochodzie! Powstrzymanie jego entuzjazmu może łamać serce, jednak jest dla niego znacznie bezpieczniejsze, niż pozwolenie na pełną swobodę. W przypadku gwałtownego zatrzymania się samochodu, zwierzę może zrobić sobie krzywdę. Nie jesteśmy jednak w stanie utrzymać psa przez całą na kolanach – zwłaszcza, jeżeli jest on duży i silny – lub zamknąć go w klatce. Na szczęście, w sklepach zoologicznych możemy znaleźć smycze i szelki dla psa do samochodu. Wpina się je tak, jak pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu pupil ma swobodę ruchów, jednak nie będzie mógł zeskoczyć z siedzenia. Smycze wymagają doczepienia własnej obroży. Nie są jednak rozwiązaniem idealnym, ponieważ wystarczy gwałtownie zahamować samochód, a psem może szarpnąć, co może go przestraszyć, by straci na chwilę dopływ powietrza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są szelki, które rozkładają ciężar szarpnięcia na większą powierzchnię ciała psa, co daje mu znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. Mając na sobie szelki, pupil może swobodnie się położyć, wejść pasażerowi na kolana, patrzeć sobie przez okno na zmieniający się obraz lub napić się wody z podróżnej miseczki.

Pamiętajmy o tym, że podróżowanie z psem samochodem – zwłaszcza, jeżeli czeka nas długi wyjazd – to ogromna odpowiedzialność. Stosowanie odpowiednich akcesoriów sprawi, że jazda będzie bezstresowa nie tylko dla twojego pupila, ale także dla ciebie.

Top