Dobra stal 1.8519

Ucząc się zawodu mechanika samochodowego jak i pracując w zakładach zajmujących się wyrabianiem stali i metali, chcąc nie chcąc trzeba poznać skróty i skrótowce, którymi posługują się starsi koledzy, specjaliści. Nie jest to wymóg ale znacznie ułatwia późniejszą pracę w zawodzie. Najciekawiej zawsze są zmiennoprzecinkowe oznaczenia stali.

Stal znana jako 1.8519

1.8519Stal oznaczona numerem 1.8519 umożliwia azotowanie narzędzi. Spotkamy się z nim gdy w ogólnej budowie maszyn zaciekawimy się wykończeniem pojedynczych elementów konstrukcyjnych. Materiał jest słabo spawalny, więc lepiej nie traktować go spawem. Najczęściej spotkamy się z 1.8519 w przemyśle samochodowym przy produkcji tętnicy napędowej, gdzie potrzeba się materiału wysoce odpornego na ścieranie. Co się tyczy specjalistycznych zabiegów, stal można azotować w temperaturze pięciuset stopni, hartować w ośmiuset pięćdziesięciu stopnia, w przypadku polimeru a w przypadku wody temperatura zaczyna się do ośmiuset czterdziestu stopni Celsjusza. Stal odpuszcza w również w temperaturze ośmiuset pięćdziesięciu stopni, a wyżarza się w temperaturze sześciuset osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Twardość 1.8519 QT podaje się od czterdziestu siedmiu HRC do czterystu czterdziestu ośmiu HRC – zależy od tego, czy jest to stal ulepszona czy zmiękczona. W skład chemiczny wchodzi: węgiel, mangan, krzem, siarka, fosfor, chrom, wanad oraz molibden. Nie znajdziemy tu niklu.

W przemyśle motoryzacyjnym, przy budowie tłoków, maszyn, armatur, instalacji i silników również znajdziemy stal znaną skrywającą się pod nazwą 1.8519. Jest to niezwykle wydajna i potrzebna stal, bez której wiele sprzętów, bez których nie wyobrażamy sobie nowoczesnego świata nie działałoby poprawnie. Jeżeli potrzebujemy dobrej stali do azotowania warto przejrzeć strony internetowe sklepów, które oferują usługi z zakresu sprzedaży metali.

Top