Czym zabezpieczyć konstrukcję stalową ?

Wydawać by się mogło, że nie ma potrzeby chronienia konstrukcji stalowych przed ogniem, gdyż stal jest materiałem niepalnym. Jest to prawda, lecz ze stali często wykonuje się bardzo odpowiedzialne budowle, a pod wpływem wysokiej temperatury mogą one ulec odkształceniu i może dojść do wypadku. Warto zatem zapoznać się z dostępnymi na rynku zabezpieczeniami konstrukcji stalowych przed działaniem ognia.

Jak chronić konstrukcję stalową przed ogniem ?

ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji stalowychNa rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych produktów, których zadaniem jest ochrona konstrukcji stalowych przed ogniem. Niestety nie wszystkie ogniochronne zabezpieczenia konstrukcji stalowych są tak samo skuteczne. Jedne lepiej izolują konstrukcję stalową od działania wysokiej temperatury, a inne znacznie gorzej. Podstawowym zabezpieczeniem stali przed ogniem w większości przypadków jest specjalna powłoka lakiernicza. Farbę nanosi się na wszystkie elementy konstrukcyjne, a ta wytrzymuje oddziaływanie na nią ognia przez określony czas, najczęściej wystarczający do ugaszenia pożaru. Jest to jedno z najtańszych tego typu zabezpieczeń. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że stal odbarwia się na skutek długotrwałego i miejscowego działania ognia. Nie jest to pożądane zjawisko. Drugą opcją jest użycie do zabezpieczenia konstrukcji stalowej przed szkodliwym działaniem ognia specjalnych ogrodzeń, które nie przepuszczają płomieni do pewnej ograniczonej ich wysokości. Jest to zabezpieczenie stosunkowo drogie, a mimo to nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności.

Wybór metody zabezpieczenia konstrukcji stalowej przed ogniem to bardzo ważna decyzja. Bowiem jej skutki mogą być widoczne dopiero w sytuacji zagrożenia bezpośredniego. Należy zatem dobrze przemyśleć ten wybór, by później go nie żałować.

Top