Czym jest wnętrostwo i jak je leczyć?

Nie każde dziecko rodzi się w pełni zdrowe i prawidło ukształtowane. U pewnego odsetka jeszcze przed narodzinami, albo w ciągu kilku miesięcy po nich, wykrywane są wady rozwojowe. Jedną z nich jest tak zwane wnętrostwo.

Wnętrostwo – wada dotycząca chłopców

wnętrostwo u małych chłopcówWnętrostwo oznacza niezstępowanie jąder. Rocznie wykrywa się je u kilku tysięcy chłopców, co oznacza, że przypadłość ta dotyka około 3-4% męskiej populacji i zwykle wykrywa się ją w pierwszych miesiącach życia. Lekarze powinni badać dzieci podczas badań okresowych, ale sprawdzaniem tej przypadłości mogą zająć się też rodzice, którzy powinni zgłosić się do lekarza, jeśli zaczynają podejrzewać wnętrostwo u swojego syna. Czasem proces stępowania jąder przeciąga się naturalnie i naturalnie może się zakończyć, jednak często konieczna jest interwencja lekarzy. Ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia, ponieważ jego brak sprawia, że wnętrostwo u małych chłopców może doprowadzić do niepłodności i powstawania kompleksów u dorosłych mężczyzn. Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia jest właściwa diagnoza i sprawdzenie, z jakim typem wnętrostwa mamy do czynienia, co pomaga w ustaleniu prawidłowego leczenia. Niezstąpione jądro może znajdować się na przykład w jamie brzusznej albo w pachwinie. Ponieważ temperatura w ciele jest wyższa niż w mosznie, jądro nie będzie funkcjonować prawidłowo, z czego wynika bezpłodność, jest też 25-krotnie bardziej narażone na pojawienie się nowotworu. Po ustaleniu diagnozy następuje leczenie, najczęściej hormonalne, które ma stosunkowo wysoką skuteczność. Trwa zwykle kilka tygodni i polega na podawaniu chłopcu gonadotropiny.

Czasem jednak leczenie hormonalne jest nieskuteczne. W takim wypadku należy jak najszybciej zdecydować się na operację, która pozwoli na mechaniczne umieszczenie jądra we właściwym miejscu.

Top