Czy silniki elektryczne wymagają chłodzenia?

Kupując maszynę przemysłową trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jak będzie na napędzana. To bardzo ważna kwestia, aby moc skutecznie poradzić sobie z wieloma różnymi problemami, takimi jak chociażby ustalenie obecnej kondycji silników elektrycznych. Aspektem, który ma na nie duży wpływ jest skuteczność układu chłodzenia, który został zastosowany.

Silniki elektryczne koniecznie trzeba skutecznie chłodzić

chłodzenie silników elektrycznychDzisiaj wykorzystuje się przede wszystkim chłodzenie za pomocą wentylatorów, chociaż nie jest to jedyny dostępny sposób. Można też zdecydować się na chłodzenie silnika za pomocą promieniowania, czyli pozwolić mu oddawać ciepło do specjalnych elementów obudowy, a następnie do powietrza, jednak ta metoda jest efektywna tylko w sytuacji, w której nasz silnik pracuje na małych obrotach i nie generuje zbyt dużo ciepła. Często wykorzystuje się radiatory jako dodatkowe źródło chłodzenia. Nie wykorzystuje się natomiast znanej z samochodowych chłodnic cieczy i płynów chłodniczych, ze względu na wysoki poziom ryzyka jaki stwarzają. Najwydajniejsze chłodzenie silników elektrycznych odbywa się za pomocą wentylatorów. Są one wbudowane w obudowę silnika, dzięki czemu można wykorzystywać w pełni ich potencjał. To bardzo ważna kwestia, dzięki której będziemy mogli zadbać o to, żeby nasze silniki elektryczne pracowały przez długi czas bez przerwy. Zwiększy to zyski generowane przez naszą firmę.

Pamiętając o tym, że musimy odpowiednio chłodzić nasze silniki elektryczne, będziemy w stanie znacznie zmniejszyć ich awaryjność. Poza drganiami nadmiar ciepła jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii tego typu urządzeń i trzeba robić wszystko, co tylko możliwe, aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku. To niezwykle istotna kwestia dla każdego mechanika.

Top