Budowa okna PCV – także okna dachowego

Okno PCV – ta rzecz, która pozwala nam wyjrzeć na świat. Rzecz, która zapewnia nam izolację termiczną i akustyczną. Która pozwala zatrzymać ciepło zimą i ochłodzić nieco pomieszczenie latem. Rzecz, która zapewnia nam naturalne światło. Ale jak jest zbudowana? Czy ktoś zastanawia się nad rolą okna PCV?

Czy zwykłe okno różni się od okna dachowego? Jak jest zbudowane?

okna dachoweWiększość z nas przyjmuje, że okna po prostu są. Tak to bywa, że kiedy coś jest i nie sprawia kłopotów staje się niezauważalne. A co z budową okna PCV? Skoro nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem logicznym jest, że nie zastanawiamy się nad jego budową. Większość z nas nie potrafi wskazać z czego okno jest zbudowane. Rzucającą się w oczy częścią jest ościeżnica. To ta rama wokół, do którego wkłada się okno. Jest ona widoczna po bokach, z góry i z dołu. Co więcej ościeżnicę można podzielić. I tak wyróżniamy próg ościeżnicy – część u dołu, nazywa się go również ramiakiem dolnym, ramiak górny ościeżnicy no i stojak ościeżnicy. Stojak ościeżnicy to nic innego jak część łącząca.

Część centralną zajmuje słupek. Słupek to drewniana lub plastikowa, w zależności od modelu i budowy okna, część znajdująca się pośrodku. Kiedy zamykamy jedno ze skrzydeł okna to zostaje ono jakby przyczepione do słupka. Również kiedy je otwieramy to jakby odczepiamy je od słupka. Warto jednak zauważyć, że jeśli rozważamy okna dachowe, nie posiadają one wspomnianych słupków. W tym miejscu trzeba wspomnieć o skrzydłach okien. Jest to jakby główna część okna PCV. Otwiera się ją i zamyka, w niej są szyby, szczebliny zwane też szprosami, i jest to jakby okno właściwe. Skrzydło okienne to najważniejsza, najbardziej charakterystyczna część okna. Poza tym jest jeszcze szczeblina. Szczeblina to część wewnątrz skrzydła. To jest ta drewniana lub plastikowa, zależnie od rodzaju i modelu okna PCV, część, która dzieli szybę. Dzieli szybę na dwie lub nawet cztery części. Jest to podstawowa konstrukcja okna.

Oczywiście, w skład okna mogą też wchodzić inne elementy jak choćby ślemię albo okucie. Wszystko zależy od rodzaju okna. Logiczne, że przykładowe okno dachowe będzie różniło się od ściennego, ze względu na możliwość obrotu wokół różnych osi. Niekiedy poszczególne elementy układają się inaczej. Warto wiedzieć z jakich elementów składa się okno. W końcu to bardzo ważny element domowego wyposażenia. Choć zwykle się nad tym nie zastanawiamy ten jakże użyteczny element ma dosyć złożoną konstrukcję.

Top