Badanie kleszczy pod kątem boreliozy

W naszym klimacie mamy ten komfort, że nie występują u nas bardzo groźne drapieżniki. W związku z tym spacery do lasu mogą być prawdziwą przyjemnością. Jednak należy liczyć się z tym, że w lasach znajdują się pewne pajęczaki, które mogą nieco nam zaszkodzić. Mowa tutaj oczywiście o kleszczach, które często są nosicielami groźnych chorób.

Skuteczne metody badania kleszczy

badanie kleszczaKleszcze to organizmy zaliczane do pajęczaków. Te małe organizmy nie zapadają w sen zimowy tak jak niektórzy twierdzą. Są one więc aktywne przez okrągły rok ale jednak w zimie rzadziej można je spotkać. Samo ugryzienie kleszcza nie jest problemem ale już gorzej jest wówczas gdy się okazuje, że kleszcz który nas ukąsił jest nosicielem groźnych chorób. Warto więc wykonać badanie kleszcza by można było jak najszybciej poznać wyniki. W szczególności istotne jest sprawdzenie czy tenże kleszcz nie był nosicielem boreliozy zwanej także chorobą z Lyme. Obecnie kleszcze można przebadać w prywatnych laboratoriach. Warto zauważyć, że nowoczesne metody pozwalają na bardzo szybkie poznanie wyników. Przykładowo najbardziej popularna z metod, czyli metoda western blot daje wyniki już po kilku godzinach od przebadania kleszcza. Jest to naprawdę bardzo istotne ponieważ dzięki temu można szybko zacząć działać w przypadku gdyby się okazało, że kleszcz faktycznie roznosił boreliozę.

W przypadku leczenia chorób natury neurologicznej bardzo ważne jest to aby szybko działać. Szybkie podanie odpowiednich leków może w wielu przypadkach zapobiegać rozwojowi choroby do tego stopnia, że nawet nie odczujemy, że ją przeszliśmy. W przypadku boreliozy jest dokładnie tak samo. Warto więc wiedzieć gdzie można udać się z kleszczem, którego wyjęliśmy z naszego ciała po spacerze po leśnych bezdrożach.

Top